Oskars Mellums – bildes bez fotoaparāta

Info: Dace Janova, www.4rati.lv
Foto: no O.Melluma personīgā arhīva

Ar automašīnu fotogrāfijām šodien nevienu tā īsti pārsteigt vairs nevar – pat vairums mobilo telefonu ir aprīkoti ar samērā kvalitatīvām fotokamerām, nemaz nerunājot par visdažādākajiem fotoaparātiem, kas autosporta pasākumos ir rokās gandrīz katram otrajam skatītājam.

Zīmējumu galerija

Toties ar roku zīmēta bilde –  tas ir kas īpašs. Skatoties Oskara Melluma zīmējumos, mazliet pat neticami, ka tie tapuši bez jebkādu datortehnoloģiju izmantošanas.

Vai esi kādreiz zīmējis rallija mašīnas, pats atrodoties trases malā?

19 gadus jaunais Oskars Mellums ir kurzemnieks, tādēļ katru gadu obligāts ir Kurzemes rallija apmeklējums.   „Cik vien sevi atceros, neviens gads nav izlaists”, atzīst Oskars.

„ Bet zīmēt autorallija trases malā ir visai neiespējami, noķert īsto mirkli un atcerēties to. Ja pie rokas ir fotoaparāts, tad  nofotografējot izvēlēto braucēju īstajā brīdī, pēc tam  to var uzzīmēt, skatoties no fotoaparāta.  Zīmēt var arī servisa parkā, kur parasti ir gana daudz laika. Protams, fonu – trases līkumu, tramplīnu vai ko citu var uzzīmēt, skatoties uz vietas, jo tas nekustas un nepārvietojās ātrumā, kas lielāks par 100 km/h! ”

Cik ilgā laikā top Tavs zīmējums un no tas ir atkarīgs? Vai ir kāds īpašs paņēmiens, kā Tu noskaņojies zīmēšanai?

Oskars: ”Zīmējuma tapšanas ātrums ir atkarīgs  no ļoti daudz faktoriem – gan  formāta, gan no tā, vai zīmējums iecerēts krāsains vai melnbalts, no fona, kā arī no mašīnas formas un dažādām citām niansēm.  Svarīgs ir arī paša noskaņojums. Parasti pirms zīmēšanas skatos internetā dažādus automašīnu video, bildes. Zīmēšanas laikā klausos mūziku, lai varētu koncentrēties tikai uz zīmēšanu, jo parasti nespēju nosēdēt pie zīmējuma 3-4 stundas.

Pašu mašīnu uzzīmēju ātri, problēmas mēdz  sagādā fons, jo mašīnām virsmas ir gludas un krāsot ir visai viegli, bet lai izzīmētu katru koka lapiņu un zāles stiebru, reizēm ir nepieciešams ilgs laiks”.

Jautāts par zīmējuma tapšanas tehnisko pusi, Oskars atklāj dažus savus noslēpumus.

„Zīmēju ar parastiem grafīta zīmuļiem, kuri iedalās cietības skalā no 9H – 9B.  No sākuma izmantoju tikai parastos zīmuļus, jo ar tiem ir vieglāk uzzīmēt zīmējumu, ir tikai pelēki toņi
(tumšāks, gaišāks), vēlāk sāku izmantot arī parastu melnu lodīšu pildspalvu, kas ātri nožūst, tad sāku izmantot krāsainos zīmuļus. Pašlaik izmantoju Color-peps krāsainos zīmuļus, tie ir visai mīksti un var uzklāt vienmērīgu krāsojuma kārtu – bez baltiem plankumiņiem.
Draugs ieteica interneta adreses, kur ārzemju mākslinieki zīmē līdzīgus darbus  –  tur varu iegūt informāciju par īpašiem paņēmieniem, ko pielietot zīmēšanas prasmes uzlabošanai.”

Vislabāk Oskaram patīk zīmēt Audi RS 4, jo  tā ir viņa mīļākā automašīna.  Jaunais mākslinieks ir izpelnījies pozitīvas atsauksmes ne tikai draugu un paziņu lokā, bet arī plašākā sabiedrībā. Interneta vietnē  www.autodrawings.net, kur savus darbus ievieto automašīnu zīmētpratēji no visas pasaules, Oskars Mellums atrodas TOP 50 skaitā.

Bez mašīnu zīmēšanas Oskars nopietni aizraujas ar velotriālu un šogad Latvijas čempionātā ir pat izcīnījis otro vietu savā grupā. Ikdienā viņa laiks paiet mācībās, apgūstot automehāniķa specialitāti, kā arī palīdzot ģimenei  savā zemnieku saimniecībā.

Vai Tu zīmē arī pēc pasūtījuma? Ja jā, tad kas būtu jādara, piemēram, sportistam, kurš saviem atbalstītājiem vēlas uzdāvināt nevis foto no rallija ātrumposma, bet gan Tevis zīmētu bildi?

Jā, sarunāt var visu! Mani iespējams uzmeklēt draugiem.lv  un atsūtīt fotogrāfiju, pēc kuras izvērtēju, cik ilgs laiks būs nepieciešams zīmējuma tapšanai, tad vienojamies arī par darbiņa cenu un piegādi un ķeros pie zīmēšanas.

Savas vēlmes attiecībā uz Oskara Melluma zīmējumiem var sūtīt arī uz e-pastu dace@4rati.lv, pie tam, izvēloties sev tīkamāko bildi no www.4rati.lv galerijām, Oskars sola piešķirt arī atlaidi!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *