Latvijas autokrosā jauna klase – RWD 3000

Foto: Maximum attack Photo

Šogad Latvijas autokrosā jauna klase – RWD 3000. Kas tā ir un, kādas nianses šīs klases darbībā?

Kā zināms, šā gada Latvijas autokrosa čempionāta centrālās izmaiņas saistītas ar aizmugures piedziņas automašīnu izmantošanu: VAZ Klasika ieskaite beidz pastāvēt, bet uzrodas jauna salonauto klase – RWD 3000. Daudz ir pateikts jau klases nosaukumā: aizmugures piedziņas automašīnas ar motora darba tilpumu līdz 3000 kub. cm. Taču ir vēl interesantas nianses, kurām vajadzētu savest potenciālos līderus arvien ciešākā cīņā.

Vispirms, jāatzīmē, ka RWD 3000 ienākšanu daļa līdzjutēju uztver ar zināmu atvieglojumu, jo kross nezaudēs salonauto klašu īpatsvaru. Nav noslēpums, ka līdzjutēju domas par bagiju tipa klašu un salonauto ieskaišu attiecību mēdz atšķirties. Vieni saka, ka bagiji ir īstās autokrosa mašīnas, tāpēc labi, ka Latvijā to nupat ir gandrīz visos iespējamos formātos. Citi saka: “skatos tikai salonauto, jo tur jūt, kā trasē iziet viens gigants pret otru, cīņas ir skatāmākas.”

Lai nu kā, RWD 3000 nāk ar lieliem mērķiem, uz ilgtermiņu. Pašlaik pāris sezonas jāaizvada kausa izcīņas statusā, jo formāli šī ir jauna klase, kurai LAF nosacījumi neļauj čempionāta statusu ieviest ātrāk nekā pēc divām sezonām. Kas nav bēda – klasei jādod laiks sakārtoties, pilnveidoties un noslīpēties tās noteikumiem un darbībai. Savā ziņā šāda klase jau sen bija nepieciešama, jo tāda īsta klasika Latvijas krosā faktiski nefunkcionēja: VAZ klase bija ierobežota savos dažos šī ražotāja modeļos, bet Open, kurā lielākoties RWD auto bija atļauti, nebija klasikai (motors priekšā) draudzīga ieskaite.

Krosa komisijas autokrosa daļas vadītājs Jānis Kozlovskis skaidro, kāpēc šāda klase nepieciešama: “VAZ klase savu ēru ir noslēgusi, dažādu iemeslu dēļ – dalībnieku skaits un kopējās izmaksas. Līderu auto maksā ap 30 tūkstošiem eiro, aprīkoti ar sekvenciālajām ātrumkārbām un citiem dārgiem mezgliem. Turpināt šo klasi stutēt tikai, lai būtu, nav racionāli. Tāpēc izveidota RWD 3000, kurā varēs startēt gan šie paši VAZ klases auto, gan citu ražotāju tehnika. Piemēram, BMW, kuri lieliski sevi pierāda rallijkrosā, arī citās autosporta disciplīnās. Un VAZ vajadzētu spēt konkurēt ar BMW un citām markām, jo ievērojami atšķiras noteikumos paredzētais minimālais svars, aptuveni 200 kg atšķirība. RWD klases noteikumi lielā mērā ir būvēti uz VAZ Klasika pamatiem. Lielā mērā bija jāizmaina maksimālā motoru kubatūra (3000 kub. cm), attiecīgi, pielāgota svaru tabula. Plus atļauts pārnest radiatorus un akumulatorus uz mašīnu aizmuguri, kā tas ir, piemēram, Open. Pirmkārt, mazinās iespēja kontaktu gadījumā sasist radiatoru, otrkārt, zināms svars tiek pārnests uz aizmuguri, līdz ar to RWD mašīnas kļūst ātrākas un skatāmākas. Ļoti būtiski: visas mašīnas būs aprīkotas ar viena ražotāja – itāļu Zestino – riepām. Tātad marķētas mono riepas, kuras jau atkal palīdzēs izlīdzināt VAZ un, piemēram, BMW automašīnu jaudu atšķirības. Un arī VAZ braucēji jau iepriekš izteica vēlmi nonākt pie mono riepu izmantošanas. Piemēram, veterāns Uģis Traubergs atzina, ka uz čempionāta posmu devies ar 16 dažāda veida riepām, nezinot, kāds būs segums, kādi būs laika apstākļi un, attiecīgi, kādas riepas būs jāizmanto. Šobrīd lielā mērā – četras riepas plus pārītis rezervē. Turklāt riepas būs par ļoti pieņemamām cenām – ja, piemēram, Michelin maksā ap 300 eiro par riepu, tad Zestino būs par nedaudz virs simts eiro.”

Jautājums, vai pirmajā sezonā zem RWD 3000 karoga redzēsim ko vairāk par tiem pašiem sešiem (pie veiksmes) VAZ? Jānis ir optimistisks: “Dzirdam, ka šī klase varētu būt interesanta daudziem. Piemēram, vairākiem rallijkrosā braucošajiem bērni startē autokrosa Mini bagiju klasēs, līdz ar to viņi ļoti labprāt pie vienas braukšanas startētu arī paši ar saviem rallijkrosa BMW auto. Pērn jau Krosa komisijas kausa SuperKlasikā vērojām tendences, kuriem braucējiem šāda klase būtu interesanta. Precīzu skaitu pateikt grūti, tomēr viss kļūs skaidrs brīdī, kad sāksies pieteikšanās uz riepu iegādi – tad arī sapratīsim, cik varētu būt dalībnieku sākotnējā fāzē. Man ir sajūta, ka braucēju būs daudz, aptuveni “padsmit”. Nedaudz bažījos par sacensību garumu. Tomēr tā ir patīkama problēma, ko risināt.”

Izmantotie resursi:
www.autocross.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *