Autokross: kuri ir “jaunie vecākie”?

Foto: Kaspars Cikmačs, 4rati.lv

Dažādos kolektīvos ir pieņemts, ka tie, kuri konkrētajā jomā darbojas jau neskaitāmus gadus, pelnījuši cieņu un īpašas pieklājības formas, kad jaunākie atļaujas pie viņiem vērsties. Pirms Smiltenes posma ir zināms braucēju sastāvs, kas nedaudz atšķiras no iepriekšējās sezonas – mainījušies “kolektīva vecākie”. Kuri tie ir?

Uzreiz jāatzīmē – nerunāsim par dzimšanas gadu un grumbām pierē. Šajā cīņā svarīgākais ir gadi, kas pavadīti garāžās, trasēs un kilometros uz šosejām.

Tēma par kolektīva vecākajiem, jeb pieredzējušākajiem braucējiem radusies līdz ar, piemēram, Anda Kļavas, Imanta Kolomenska un Aināra Kenigsberga – trīs bijušo čempionu – iztrūkuma sarakstos. Viņi ir vieni no brīvās Latvijas krosā visvairāk gadus pavadījušajiem braucējiem.

Tomēr arī bez trim minētajiem sportistu pulkā ir pieredzes bagāti braucēji.

Rekordists, kurš šogad var svinēt 25 gadu jubileju kopš debijas autokrosā, ir Mortens Perševics. Baltijas bagiju braucējs uz starta stājās 1992. gadā. F-1 togad uzvarēja Naidžels Mensels…

Tiesa, Mortens ne visus šos 25 gadus pavadījis, startējot sacensībās. Pēc sešām sezonām deviņdesmitajos gados Perševics krosā atgriezās tikai 2015. gadā.

Otrajā vietā ir Jānis Kozlovskis, nu jau jāpiebilst – seniors, jo pēc dažām dienām krosā debitēs arī juniors. Jānis uz starta stājās 1995. gadā. Karjera ģimenes tradīciju iespaidā sakās ar smago bagiju, bet uz salonautomašīnu Kozlovskis pārsēdās 2008. gadā.

Trešais pieredzējušākais ir Māris Rusmanis, kurš šogad atgriezīsies cīņā pēc divu gadu pārtraukuma. Māris uz starta pirmo reizi stājās 1996. gadā.

Šī trijotne ir pārliecinoši vadībā savās pieredzes pozīcijās, jo nākamie pieredzējušākie braucēji debijas sezonas piedzīvojuši jau šajā gadsimtā (sanāk, par Mortenu, Jāni un Māri var teikt – “Pagājušā gadsimta braucēji”?)

Ceturtais pieredzējušākais no Smiltenes saraksta ir Juris Smilga, kurš uz starta stājās 2001. gadā, nemainīgi startējot 2000 Super klasē. Piektais pieredzējušākais – Jānis Ikers, ar debiju krosā 2002. gadā. Top-6 iekļuvis arī Eduards Iesalnieks, kurš uz starta stājās 2004. gadā.

Pirmajā desmitniekā kā pieredzējušie iekļūst arī Jānis Lideris, Raimonds Mūrnieks, Jānis Grīnvalds, Māris Līcis un Renārs Vinokurovs.

Īpaši no šīs kompānijas jāizceļ Līcis un Grīnvalds – kopš debijas abi braucēji stājušies uz starta katrā sezonā, līdz pat šim gadam. Tomēr pāri visam – visvairāk sezonas krosā pavadījis Jānis Kozlovskis, kurš laikā no 1995. gada Latvijā formāli izlaidis divas sezonas – 2003. un 2004. gadā – jo nenotika Latvijas čempionāts lielajiem bagijiem. Jānis gan precizē šo statistiku, skaidrojot, ka arī šajos “tukšajos” gados bagiju braucēji bija uz starta, cīnoties Igaunijas čempionātā un atsevišķās kausu izcīņu sacensībās. “Kopš debijas gada neesmu izlaidis nevienu sezonu,” saka sportists. “Nav bijis vasaras, kad būtu sēdējis mājās un nebūtu braucis!”

Papildināts!

Pēc ceturtdienas statistikas apskata saņemta papildu informācija par atsevišķiem Smiltenes posma dalībniekiem. Rezultātā ir jauns līderis – Jānis Ščerbickis autokrosā debitējis jau 1991. gadā, apsteidzot vakardienas līderi, komandas biedru Mortenu Perševicu!

Pēc mūsu datiem Latvijas smago automašīnu čempionāts pēc neatkarības atgūšanas atsākās 1992. gadā. Taču tas nenozīmē, ka pārmaiņu gados autosporta notikumi būtu apklusuši – turpināja notikt, piemēram, Draudzības kausa seriāls. 1991. gadā vienā no šī seriāla posmiem Saldū debitēja arī šobrīd Buggy 1600 klasē braucošais Jānis Ščerbickis. Toreiz viņš debitēja ar sesto vietu VI grupas smago bagiju cīņās.

Vēlāk gan tika izlaistas vairākas sezonas, līdz Jānis atgriezās cīņās 2009. gadā.

Līdz ar to pieredzējušāko atjaunotā tabula ir šāda:

Senāko debijas gadu Top-12 (iekavās izlaistas sezonas)

1. Jānis Ščerbickis – 1991. gads
2. Mortens Perševics – 1992. gads
3. Jānis Kozlovskis – 1995. gads
4. Māris Rusmanis – 1996. gads
5. Juris Smilga – 2001. gads
6. Jānis Ikers – 2002. gads
7. Eduards Iesalnieks – 2004. gads
8. Jānis Lideris — 2006. gads
— Raimonds Mūrnieks — 2006. gads
10. Jānis Grīnvalds – 2007. gads
11. Māris Līcis – 2008. gads
— Renārs Vinokurovs – 2008. gads

(ņemtas vērā LAF saskaņotas sacensības autokrosā, rallijkrosā un folkreisā)

Izmantotie resursi:
www.autocross.lv