Jarri Matti Latvala dejo ar mašīnu un domā laimīgas domas
Info: Inese Grīnberga, pēc redbull.com
Foto: Dace Janova, www.4rati.lv
Profesionālu sportistu panākumi un sasniegumi galvenokārt atkarīgi no ieguldītā darba apjoma, taču ir vēl viens būtisks aspekts – psiholoģiskā sagatavotība. Lielākajai daļai pasaules klases sportistu palīgā nāk mentālie treneri, kuri koncentrējas un trenē sportistu prātus.
Viens no labākajiem WRC braucējiem – Volkswagen komandas pilots Jari Matti Latvala visnotaļ labprāt izmanto šādu iespēju un pat atzīst, ka liels nopelns viņa Zviedrijas rallija uzvarā ir tieši Kristofam Treijeram, kurš ir Latvalas treneris.
Treijers ir šveicietis, kurš dzīvo Somijā, un kādreiz trenējis pat divkārtējo pasaules čempionu Markusu Gronholmu. Latvalam viņš pievērsās pagājušā gada novembrī, un pēc Zviedrijas rallija var droši teikt – tas ir atmaksājies. „Kristofs man ir ļoti daudz palīdzējis, un uzskatu, ka jebkurā sportā ar šādu pieeju var daudz ko sasniegt,” atzīst Zviedrijas rallija uzvarētājs.
Treijers atzīst, ka strādājot ar Jari Matti, galvenokārt pievērš uzmanību piecām lietam. Kā vienu no pirmajām Kristofs Treijers min iztēli: „Mēs daudz strādājam ar iztēli tieši pirms Zviedrijas rallija. Tur ātrumposmi ir ļoti ritmiski, un viņš iedomājās, ka viņš ar savu mašīnu dejo, jo tad, kad tu dejo, tu to dari viegli un ar eleganci, nevis ar spēku un jaudu. Tas viņam tik tiešām palīdzēja, jo bieži apstākļi uz ceļa ir ļoti sarežģīti, un vai nu tiek stūrēts par daudz vai par maz.”
Tālāk Treijers atzīmē, ka sportistiem būtiski ir domāt laimīgas domas: „Braucējiem ir vajadzīgi dažādi paņēmieni – piemēram, elpošanas vingrinājumi, lai viņi zinātu, kā relaksēties pat tad, kad atrodas mašīnā. Vēl viens paņēmiens, kā uzlabot ticību sev, ir, atkārtojot pie sevis, piemēram: „Es zinu, ka es spēju saglabāt mieru jebkurā situācijā.” Atkārtojot šo desmit reizes ik dienu apmēram nedēļu pirms sacensībām, zināsi, ka spēj saglabāt mieru visās situācijās, un tas ļoti palīdz.”
Kristofs Treijers par vienu no svarīgākajām īpašībām, uz ko koncentrēties, uzskata pašpārliecinātību: „Pašpārliecinātībai ir jābūt pirms panākumiem. Daudzi braucēji uzskata, ka, ja sasniegs labus rezultātus, iegūs pārliecību, taču tas tā nestrādā. Vispirms tev ir jāiegūst šī pārliecība un tikai tad varēsi sasniegt augstus rezultātus. Tapēc mēs jau novembrī sākām strādāt ar Jarri Matti pašapziņu soli pa solim.” Somu sportists šobrīd ne tikai rūpīgi strādā pie pašapziņas, bet arī koncentrēšanās spējas: „Pagājušajā sezonā viņš pieļāva dažas muļķīgas kļūdas tieši pateicoties tam, ka nespēja sakoncentrēties, un tāpēc mēs ļoti daudz tagad ar to strādājam.”
Kā vienu no psiholoģiski visspēcīgākajiem sportistiem Treijers min Sebastianu Loebu: „Pavisam noteikti viens no visspēcīgākajiem braucējiem ir Loebs. Esmu ar viņu daudz par to runājis un esmu diezgan pārliecināts, ka lielu ietekmi ir atstājusi vieglatlētika, ar ko viņš nodarbojās, kad bija jaunāks. Vieglatlētika attīsta koordināciju, un pateicoties tam, mēs varam attīstīt izpratni par to, kā strādā mūsu smadzenes. Diemžēl priekš Jari Matti ir par vēlu, lai sāktu ar to nodarboties!
Vizualizēt to, ko vēlies, nevis to, ko nevēlies, ir ļoti būtiski. Treneris Treijers atzīst, ka tas attiecas uz visām dzīves jomām: „Lielākā daļa cilvēku iztēlojas un atgādina sev apmēram šādi: „Man jābūt pārliecinātam, ka nezaudēju koncentrāciju šajā līkumā” vai „Nedrīkstu aizmirst, ka šeit ātrāk jābremzē.” Tas ir pavisam nepareizi! Svarīgi vienmēr ir iztēloties to, ko vēlies, nevis to, ko nevēlies. Piemēram, taks ometrā mēs taču sakām, lai taksists brauc tur, kur vēlos, nevis izvairās no visām citām vietām. Tāpat strādā arī mūsu smadzenes. Vienmēr ir jāsaka savām smadzenēm to, ko vēlies sasniegt, nevis to, no kā vēlies izvairīties. Un tas tiešām arī palīdzēs.”