Dakaras fenomens Baltijā: karogu nes latviešu iedvesmoti lietuvieši?

Foto: publicitātes

Par pasaulē grūtākajām sacensībām sauktajā Dakaras rallijā 2018. gadā startē sportisti no 60 pasaules valstīm. Baltijas valstis 40., jubilejas, Dakarā pārstāv pat trīs lietuviešu ekipāžas automašīnu kategorijā, viens lietuviešu motociklists un zem Latvijas karoga startējošs ukraiņu stūrmanis. Lai arī vairumā autosporta disciplīnu latvieši apsteidz brālīšus, Dakaras rallijā pozīcijas nav noturētas, un, to izmantojot, lietuvieši šīs sacīkstes ir padarījuši par otru nacionālo sporta veidu.

Par Lietuvas rallija čempionu ne reizi vien kļuvušais latvietis Jānis Vorobjovs, augstākā līmeņa ERC, pasaules rallijkrosa čempionāta posmu organizēšana, starptautiskajām drošības prasībām atbilstoša sacīkšu trase galvaspilsētas teritorijā – latviešiem autosportā tiešām ir ar ko palielīties lietuviešiem. Tiesa, pienākot janvārim, visu Baltijas valstu autosporta entuziastu acis seko Lietuvas karoga fragmentiem uz bolīda, kas lielā ātrumā šķērso bezceļus.

Latvieši, kas iespaidīgus rezultātus Dakaras rallijā, īpaši motociklu kategorijā, demonstrēja tūkstošgades sākumā, maratonam pārceļoties uz Latīņameriku, sacensībās neatgriezās, bet Baltijas valstis sāka mirdzēt, pateicoties latviešu panākumu iedvesmotajiem lietuviešiem. Pirmā uzmanības vērtu rezultātu 2009. fiksēja Antana Jukņeviča un Aurelija Petraiša ekipāža, un viņi to paveica ar brālīšu latviešu radīto „OSCar” bolīdu. 25. vieta kopējā ieskaitē iedvesa cerības, tomēr ekonomiskajai krīzei bija sekas un nākamajos gados rezultāti no Baltijas sportistiem Dakarā netika sagaidīti.

Rekords tika uzlabots tikai 2015. gadā, kad pēc vairākiem gadiem, kad ar „OSCar” finišs tika sasniegts tikai pēc lielām avārijām, lietuvietis Benedikts Vanags kopā ar baltkrievu Andreju Rudņicki pārsēdās „Overdrive Hilux” bolīdā un finišu šķērsoja 24. vietā. Sasniegumam Lietuvā bija liela rezonanse, un Dakaras fenomens ieguva paātrinājumu, kura rezultāts – vēl viens rekords (21. vieta Antanam Jukņevičam 2017. gada Dakarā) un gana lieli lietuviešu spēki 40. Dakarā. Bez jau minētajiem rekordistiem automašīnu kategorijā startē arī klasiskā rallija cienītājiem labi pazīstamais Vaidots Žala, kā arī Balis Bardausks, kas vienā Dakarā spēkus jau ir izmēģinājis. Īsi iepazīstinām ar katru no automašīnu kategorijas dalībniekiem un ar to, ko no Baltijas valstu sportistiem var gaidīt 2018. gada maratonā.

Antans Jukņevičs

Vispieredzējušākais Baltijas sportists, pieveicis visvairāk Dakaras ralliju un sacenties arī sacīkstēs Āfrikā. Antans ir gandrīz vienīgais sportists visās Baltijas valstīs, kas veicis visus FIA „Cross-Country” pasaules kausa posmus. Bezceļu vilks, kas kā sportists maratonā piedalās jau devīto reizi, gandrīz tikpat daudz ir piedalījies kā dažādu starptautisku komandu vadītājs un arī līdz šim oficiāli ieņem Kazahstānas nacionālās komandas „Astana” vadītāja krēslu. Ilgu laiku pārsteidzis Dakarā, finišējot ar gana sliktu un pat standarta tehniku, 2015. gadā A. Jukņevičs ieguva konkurētspējīgāku automašīnu „Overdrive Hilux” un uzreiz ielēca līderu trīsdesmitniekā. Pēc parādīšanās ar rekordu 2017. gada Dakarā lietuvietis parādījās arī FIA „Cross-Country” rallija pasaules kausa posmā Kazahstānā, kas uzskatāms par vienu no sarežģītākajiem visā čempionāta kalendārā. Antans, kas ieņēma sesto vietu, no Baltijas valstu rekorda, piektās vietas (pats Antanas Abū Dabī 2011. gadā finišēja sestais) atpalika tikai par 60 sekundēm, taču, kā pats saka – ieguva ļoti vērtīgu treniņu pirms vēl viena Dakaras izaicinājuma. Pateicoties iespaidīgajai pieredzei starptautiskās bezceļu sacensībās un tehniskajam auto vadīšanas stilam, tieši A. Jukņevičs tiek uzskatīts par Baltijas valstu favorītu ne vien iespējā sasniegt finišu, bet varbūt pat jaunu rekordu.

Benedikts Vanags

Sportists, kas ilgu laiku piedalījies klasiskā rallija sacīkstēs, karjeras laikā izmēģinājis arī citas autosporta disciplīnas, tomēr liekas, ka lietuvieša galvenā kaislība ir Dakaras rallijs. 2018. gadā Benediktam ir sestais starts slavenajā pasaules maratonā un, par spīti daudzajām avārijām, viņa ambīcijas ar katru gadu pieaug. Sportists, kas pēc vairākām nopietnām avārijām vēlamo rezultātu ar „OSCar” nesasniedza, no incidentiem neizvairījās arī ar jaunāku tehniku – 2016. gadā Dakarā jau pirmajā posmā cieta sadursmi ar govi, pagājušajā Dakarā ar gana jaunu tehniku startējušais lietuvietis jau trešajā posmā piedzīvoja sajūga sistēmas bojājumu un izstājās no sacīkstēm. Pēc izstāšanās Benedikts 2018. gadā izvirzīja mērķi startēt ar visjaudīgāko iespējamo spēkratu. Diemžēl B. Vanaga sapņiem nebija lemts piepildīties un jaunāko „Overdrive Hilux” bolīdu viņam neizdevās iegādāties. Tomēr no lietuviešiem viņam šobrīd ir nopietnākā tehnika, tā ka tikai laiks rādīs, vai sportistam izdosies aizvest auto līdz finišam.

Vaidots Žala

Jaunākais lietuvietis Dakarā gan vecuma, gan pieredzes ziņā – sportists, kas divos maratonos startējis ar paštaisītu auto un nevienā no tiem nav nonācis līdz finišam, šogad cer beidzot kāpt uz finiša pjedestāla Kordobā. Iegādājies jaunāku un uzticamu „Overdrive Hilux”, V. Žala cer ne tikai finišēt, bet arī izmantot savu klasiskā rallija pieredzi, kas visvairāk būs nepieciešama tieši Dakaras maratona otrajā pusē. Vaidota stūrmanis – Dakaras fans Sauļus Jurgelēns, kas rallijā jau piedalījies kopā ar Benediktu Vanagu un ne vien atbalsta savu pilotu un rāda ceļu, bet arī apgaismo par Dakaras detaļām.

Skaidrs, ka Dakara nav lēts sports un tas, ka tajā startē veselas trīs ekipāžas no Baltijas valstīm – liels sasniegums mūsu reģionam. Jautājums ir tikai tāds – ja Lietuvā sponsori var nodrošināt veselas trīs ekipāžas un motociklistu, ko gaida latvieši?

Informāciju sagatavoja:
Dominykas Maisiejus,
dakaras.lt