Cilvēks bez pauzes – Beate Klipa

23/03/2018 |

Foto: no Beates presonīgā arhīva

Starptautiskā Automobiļu federācija (FIA) aizsākusi kustību „Sievietes autosportā”, kuras vadītāja ir slavenā pasaules rallija čempionāta 1982.gada vicečempione Mišela Mutona (Michele Mouton). Kustības mērķis ir popularizēt un veicināt sieviešu iesaistīšanos motorizētajos sporta veidos. LAF veido stāstu sēriju par sievietēm, kuras aktīvi piedalās aizraujošā autosporta dzīvē Latvijā.

Beates smaids telpā ienāk pirmais, tikai pēc tam pamanām smalku meiteni gariem, dabiskas krāsas matiem. Sarunājoties ar viņu jūtams vieglums, plūstoša enerģija un sievišķība. Taču lai jūs nemulsina vizuāls trauslums. Beate ir 25 gadus jauna meitene „ar krampi”. Pirmā un vienīgā autokrosa čempione – sieviete Latvijā (titulu viņa izcīnīja divas reizes) un Baltijas vicečempione autošosejā.

Beates Klipas karjeru varētu saukt par strauju, taču ne pārsteidzošu – darbošanās ar motorizētiem transporta līdzekļiem viņai tuva jau no bērna kājas. „Tas viss man no tēva, esmu tēva meita. Jau pavisam mazai esot, man tika uzdāvināts trīsriteņu elektriskais motocikls. Vēl nesasniedzot desmit gadu vecumu, man bija jau savs motorollers. Pēc tam krosa motocikls. Arī palīdzēšana garāžā man nebija sveša, varēju izvēlēties – palīdzēt mammai virtuvē vai tētim garāžā. Darīju abus,” tā Beate par pašiem pirmsākumiem, kas viņu vēlāk aizveda līdz autosportam.

„Pirmās sacensības tehnisko sporta veidu virzienā man bija ar speciāli sagatavotiem mopēdiem – piedalījos sacensībās “Zelta mopēds”, startēju tur vairākus gadus, ar labiem panākumiem un lielu smaidu sejā. Pēc tam ar draugiem izlēmām sagatavot automašīnu un startēt folkreisā, bet pavisam ātri attapos sēžot bagija krēslā (kas man ir ļoti iemīļota vietiņa). Pēc divām veiksmīgām sezonām LČ autokrosā sāku trenēties un startēt arī sacensībās ar kartingu, aizvadīju veiksmīgu sezonu autošosejā un startēju Ziemeļeiropas kroskartu čempionātā,” stāsta Beate, piemetinot, ka milzīgs paldies par visu jāsaka ģimenei, mehāniķiem un visiem mīļajiem, „kad padomā par visu šādi – kas tiek piedzīvots, dzīve šķiet tik skaista…”

Šogad titulētās autosportistes plāns ir piedalīties sacensībās, kas sniedz patiesu prieku un gandarījumu – Beate brauks NEZ kroskartu čempionātā, kā arī kaldina plānus, kas saistīti ar autošosejas sacensībām, jo, kā pati atzīst – šī disciplīna viņai kļuvusi patiesi tuva.

Uz jautājumu – ko Beate gribētu ieteikt tām meitenēm, kurām interesē autosports, viņa atbild tā: „Es vēlos aicināt nebaidīties un izmēģināt to, kas patīk un interesē. Atrast veidu kā sākt un nepadoties, ja uzreiz neizdodas kā gribētos. Jo ar darbu, centību un neatlaidību var panākt daudz. Ceļi, kā sākt nodarboties ar autosportu, katram ir individuāli, atkarībā no vecuma un iespējām. Bērniem ir iespējas trenēties un startēt sacensībās ar kartingiem un beta bagijiem, bet vēlāk jau iespējas ir visdažādākās. Ja vēlies kaut ko vairāk redzēt, uzzināt un izmēģināt no autosporta, droši raksti, zvani. Es tikai priecāšos palīdzēt ar padomu!”

Šo rakstu sāku ar to, ka Beate ir „cilvēks bez pauzes”. Ar to gribu teikt, ka, lai arī aktīvajā autosportā dažādu iemeslu dēļ Beati Klipu pagājušā gada sezonā neredzējām, sarunas laikā es sapratu pavisam noteikti – tādi cilvēki kā viņa, pat nepiedaloties sacensībās, laiku izmanto lietderīgi, sakopojot spēkus nākamajām uzvarām, plānojot startus un darot vēl daudz ko citu. Šobrīd Beate studē vienlaicīgi divās (!) maģistra studiju programmās un paralēli vēl strādā. Taču es zinu, ka nebūšu vienīgā, kas ļoti priecāsies redzot vienmēr tik cilvēcīgo un pozitīvo Beati atkal pie stūres sacensībās.

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Pavlovska
LAF preses sekretāre

Izstrādā un uztur IG Studija
coloring.cool